Zbiór muchomora czerwonego

O jakiej porze roku można zbierać muchomora czerwonego?

Amanita muscaria na terytorium Polski owocnikuje od końca lata do późnej jesieni. Największy wysyp owocników jest zazwyczaj w okolicach września jednak jest to zależne od rejonu kraju, opadów i temperatury.

Gdzie szukać muchomorów?

Muchomory rosną zazwyczaj na skrajach lasów, zagajników często spotykane są także w parkach.

Amanita jest grzybem który wchodzi w mikoryzę z drzewami najczęściej z sosna i brzoza i to w pobliżu tych drzew najczęściej spotkamy muchomory.

Jak prawidłowo rozpoznać Amanita muscaria?

Jeśli jesteś początkującym amatorem grzybów zbieraj owocniki w pełni dojrzałe wtedy jest najmniejsze prawdopodobieństwo, że się pomylisz. Jeśli możesz wrócić w te miejsce zostaw je aż w pełni się rozwiną.

Muchomory czerwone mają na górze kapelusza charakterystyczne białe plamki. Jest to pozostałość po pochwie zabezpieczającej owocnik w początkowym stadium rozwoju. Niektóre z dojrzałych owocników kropek nie posiadają wcale bo zostały zmyte przez deszcz dlatego jeśli nie jesteśmy pewni na 100% że to właściwy grzyb zostawmy go w spokoju i poszukajmy następnego 🙂

Kolor kapelusza może się różnić i jest zależny od środowiska, gdzie muchomor występuje i jego wieku. Spotkać można osobniki o barwie od bardzo mocno czerwonej do nawet złoto – pomarańczowej.

Spód muchomora fachowo nazywany hymenoforem powinien mieć blaszki i kolor od białego do kremowego. Niektórzy usuwają blaszki twierdząc, że są niepotrzebne, nic bardziej mylnego. Traktujmy grzyby jako całość, bo dopiero wtedy możemy uzyskać z nich pełnię wartościowych substancji.

Małe owocniki jeszcze nie rozwinięte w pełni maja większą zawartość kwasu ibotenowego którego z czasem jest w muchomorze coraz mniej to oznacza że takie owocniki będą po obróbce miały najwięcej muscymolu. Jeśli sie nie znasz na muchomorach to zbieraj tylko te w pełni rozwinięte 😉

Jak zbierać muchomora czerwonego?

Potrzebny będzie koszyk wiklinowy i mały nożyk. Nigdy nie zbieraj grzybów do szczelnych reklamówek albo wiader. Istnieje spora szansa, że grzyby zaparzą się i zepsują zanim wrócisz do domu. W takim wypadku należy je wyrzucić!

Jesli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie zebrać muchomora czerwonego najlepiej zabierz ze soba kogoś doświadczonego. Muchomor czerwony jest jednak wyjątkowy i bardzo charakterystyczny, ciężko go pomylić z innym gatunkiem.

Sam proces zbierania grzybów jest już prosty, złap muchomora za trzon i wykręć go z ziemi albo odetnij przy samym podłożu. Niektórzy twierdzą, że grzyba należy wykręcać delikatnie z podłoża itp. Dla grzybni nie ma to najmniejszego znaczenia czy owocnik zostanie wyrwany, wykręcony czy odcięty. Grzybnia to ogromny organizm, który rozrasta się do imponujących rozmiarów i sposób zebrania owocnika jest jej obojętny 🙂 Wykorzystujemy wszystko cały kapelusz i trzon.

Zebrane grzyby delikatnie wyczyść wilgotną szmatka możesz tez użyć specjalnej szczotki do grzybów. Tak jest coś takiego 🙂 Staraj się nie moczyć blaszek, chyba, że są bardzo brudne, często w takim wypadku grzyby zaczynają się szybko psuć.

Po zbiorze poddaj muchomory szybko dalszej obróbce, tak aby jak najdłużej można było je przechować.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zbiorze amanity albo masz wątpliwości czy na pewno zebrane grzyby są odpowiednie wrzuć post na naszą grupę facebook na pewno ktoś pomoże.

Życzę Ci wspaniałych zbiorów, powodzenia!

Translate »