Obróbka termiczna muchomora czerwonego

Masz już upragnionego muchomora czerwonego co dalej z nim zrobić?

Świeże grzyby Amanita nie są dobrym pomysłem, mogą powodować nudności, wymioty i inne niepożądane skutki dla naszego organizmu. Niektórzy spożywają amanitę w małych ilościach na surowo jednak powszechna opinia jest dosyć jasna i wprost wskazuje że nie jest to wskazane.

Substancje zawarte w muchomorze czerwonym doskonale rozpuszczają się w wodzie i są liczne dowody na to, że ten grzyb można spożywać jak każdy inny po odpowiedniej obróbce suszeniu albo gotowaniu i odlewaniu wody. Informacje o gotowaniu i jedzeniu muchomora znajdziecie np. w filmie który nakręcił Łukasz Łuczaj > link

Jak go przygotować do przechowywania w taki sposób aby służył nam swoja mocą jeszcze przez długie miesiące po jesiennych zbiorach?

Proces suszenia muchomorów czerwonych różni się od suszenia innych grzybów. Jesli zrobisz to dobrze bez problemu możesz go przechowywać przez długie miesiące i używać go w różnych postaciach, zrobić nalewkę albo ambrozję a nawet spożywać go w postaci grzybowych chipsów 🙂

Aby zrozumieć proces suszenia przeczytaj o tym jaki jest skład chemiczny muchomora. W trakcie suszenia trzeba zachować odpowiednią temperaturę i czas, jest to bardzo istotne z powodu zawartości niepożądanych takich jak kwas ibotenowy ale i substancji najbardziej pożądanej czyli muscymolu.

Suszenie powinno się najlepiej odbywać w suszarce do grzybów ewentualnie w piekarniku koniecznie z uchylonymi drzwiczkami i aktywnym termo obiegiem tak aby para wodna miała gdzie uciec.

Temperatura suszenia jest bardzo ważna nie powinna przekraczać 80 stopni Celsjusza i być niższa niż 70 stopni Celsjusza.

Czas suszenia również jest ważny i wynosi około siedmiu godzin przy temperaturze 70 stopni Celsjusza i około 6 godzin przy temperaturze 80 stopni Celsjusza.

Następną metodą jest suszenie muchomora na słońcu. Wykazano że w takim przypadku ilość muscymolu jest większa niż podczas suszenia w piekarniku czy suszarce. Inne źródła wskazują że suszenie na słońcu powoduje pojawienie się szkodliwego muskazonu.

Jeśli suszymy w niskiej temperaturze ale nie niższej niż 40 stopni Celsjusza to uzysk nie będzie się znacząco różnił od wspomnianych wcześniej temperatur które są optymalne i wyciągają maksymalnie dużo z amanity. Gorzej jeśli muchomora przegrzejemy powyżej 80 stopni Celsjusza radykalnie spada koncentracja muscymolu a to scenariusz najgorszy bo inaczej mówiąc zniszczymy to co w muchomorze najbardziej wartościowe.

Koncentracja kw. ibotenowego i muscymolu podczas suszenia surowego materiału w piekarniku pod wpływem różnych temperatur i czasów.

Jeśli masz inny przepis na nalewkę, proszę podziel się ze mną i innymi na naszej grupie Facebook.

Translate »