Nalewka z Muchomora Czerwonego

Nalewkę można zrobić z grzybów surowych jak i suszonych to bardzo dobry środek przeciwbólowy, świetny dodatek do maści, ale można go też stosować bezpośrednio na skórę. Jednak z powodu wysokiego stężenia alkoholu zaleca się mieszać z gliceryną.

Jest to tradycyjny środek o właściwościach przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwobrzękowych. Uznaje się, że na stosowaniu muchomora czerwonego w takiej postaci mogą skorzystać osoby cierpiące na dolegliwości reumatyczne, chorobę zwyrodnieniową stawów, bóle kości, mięśni.

Co jest potrzebne do zrobienia nalewki?

  1. Surowe albo suszone muchomory czerwone z pewnego źródła. Najlepiej zbierane SAMODZIELNIE. Nie zmielone! Zmielone substancje szybko się utleniają i tracą swoje cenne właściwości na których najbardziej nam tu zależy. Nie kupujcie zmielonych muchomorów bo jest spore prawdopodobieństwo że ktoś was oszuka albo kupicie niepełnowartościowy produkt. Najlepsze są własnoręcznie zbierane grzyby ewentualnie całe lub pocięte suszone kapelusze takich ofert w sieci nie brakuje.
  2. Etanol w proporcjach na surowe 70% na suszone 60%
  3. Słoik 3 litry
  4. Butelki do przechowania nalewki

Jak to się robi?

  • Zbierz grzyby i jeśli są bardzo brudne oczyść je z brudu zwilżona szmatką, ale zrób to ostrożnie, bo muchomor jest bardzo delikatnym grzybem.
  • Włóż surowe grzyby wypełniając 3/4 słoika. Wypełnij słoik rozcieńczonym etanolem tak aby uzyskać 70% roztwór.
  • Jeśli robisz z suszonych to wypełnij nimi słoik do połowy.
  • Jeśli nie wiesz jak rozcieńczać etanol możesz wykorzystać jeden z kalkulatorów online. Np. ten Przeliczanie etanolu, kalkulator – Receptura apteczna
  • Wstaw słoik do ciemnego pomieszczenia i co kilka dni potrząsaj nim, aby przyspieszyć proces. Po około trzydziestu dniach nalewka jest gotowa ale niektórzy trzymają ja nawet i dwa miesiące wtedy nabiera znacznie ciemniejszej barwy.
  • Przecedź nalewkę gazą i rozlej do butelek. Gotowe 🙂

Pamiętaj, zawsze opisuj takie nalewki w czytelny sposób aby nikt się nie pomylił 🙂

1 thought on “Nalewka z Muchomora Czerwonego

Comments are closed.

Translate »